środa, 27 stycznia 2016

Cmentarz Żydowski w Goniądzu

Pierwsze wzmianki o cmentarzu pochodzą z 1782 r.Wspominany jest w inwentarzu kościoła goniądzkiego.
 Do dzisiaj przetrwało kilkanaście (kilkadziesiąt ?)pomników.Miejsce to nie jest tylko zwykłym cmentarzem.Własnie tu w 1941r miały bowiem miejsce masowe egzekucje Żydów. Wymordowano ludność podejrzaną o kolaborację z komunistami, W dniach 6.07 i 13.07 zginęło tu 59 Żydów i trzech Polaków.Wedle relacji na terenie cmentarza wykopano doły. Któryś z policjantów uderzył dwóch pierwszych Zydów młotkiem w głowę i wpadli oni do rowu... (Wirtualny Sztetl)
  O lokalizacji cmentarza wiedzieliśmy tyle ,że jest położony przy drodze do Downar 200 metrów od cmentarza katolickiego.Podjechaliśmy mniej więcej tyle i nic.Po lewej las po prawej las i pole. Oczywiście tablicy żadnej też nie ma. Wiedziona doświadczeniem wiem ,że często te cmentarze bardzo dobrze zamaskowuje natura. W akcie prawie desperacji idę skrajem lasu w kierunku pola kukurydzy. Po kilkudziesięciu metrach ukazują się mi niezwykłe macewy. Niezwykłe bo takich jeszcze nigdy nie widziałam. Betonowe ,maja na sobie taki daszek lub kapturek. Pierwszy raz widzę też dokładne daty śmierci.Zastanawiam się czemu właśnie tutaj macewy są zupełnie inne niż wszystkie , które do tej pory widziałam na podlaskich cmentarzach. W internecie znalazłam świetnie opisany spis macew z tego cmentarza. Nie sa więc bezimienne. W tym miejscu dodam ,że kiedy tylko odnalazłam ten cmentarz mój aparat ,a raczej jego akumulatorki odmówiły posłuszeństwa. Zdjęcia więc robione są niestety albo bez ustawienia ostrości lub telefonem.
Gdzies między lasem i polem kukurydzy ukazał się Cmentarz Żydowski w Goniądzu
Chaim Sheime Tykociński syn Tzvi Arie zm,06.07.1923r


Yosef syn Mordechaja zm,20.02.1843r
Y
Jakoś strasznie się zrobiło
JKrawiec Shlomo Zalman ojciec Israel Baruch zm 5.08.1918

Podsumowując widać .że teren jest od czasu do czasu czyszczony. Porównując do strasznego i zapomnianego cmentarza w Trzciannem tu go zobacz 
lub   Drohiczynie  tutaj     nie jest tak źle Sądząc po kamykach układanych na grobach jest on odwiedzany.. Szkoda ,że nie ma tablicy opisującej miejsce.

1 komentarz:

  1. Stary cmentarzyk. Powinno się dbać o takie miejsca, a nie zapominać. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń