niedziela, 14 czerwca 2015

Ruiny Zamku Bastejowego w Sidrze

Zamek w Sidrze  powstał  ok 1566 r za sprawą Wielkiego Kanclerza Litewskiego Eustachego Wołlowicza . Na miejsce budowy wybrano niewielkie wzgórze. W niedalekiej odległości płynęła rzeka Sidra ,a tereny wokół niej były zapewne w tamtych czasach podmokłe i bagniste.Nigdzie nie czytałam się czy ta typowo obronna budowla została kiedyś wykorzystana. Wiadomo za to jest ,że w XVII dobra Sidra trafiły w ręce Potockich. Ci zaś przebudowali zamek na pałac.Wiadomo ,że pałac istniał do 1863 roku.Po powstaniu styczniowym zmieniał się w ruinę by po 1880 roku został całkowicie rozebrany.
  Do dziś na powierzchni  pozostały odtworzony zarys murów , wejście o piwnic i resztki baszty ( przykrytej współcześnie blachą co dobrze świadczy o gospodarzach gminy)
Najpierw oglądamy to co jest na zewnątrz. Wejście do piwnic zamknięte. Zostaje basteja. Wejścia nie ma. Pozostaje przeciśnięcie się prawie 500-letnim okienkiem. Cudowne to uczucie kiedy można samemu dotknąć historii. Trochę gimnastyki i znajdujemy się w środku starej baszty.To jest to co kocham najbardziej. Nie muzea , nie galerie ale ruiny. Takie prawdziwe z historią. Uwielbiam ten dreszcz wejścia do takiego obiektu.Nawet śmiecia niespecjalnie dużo w środku. Jednak lepiej wziąć ze sobą latarkę i dobrze patrzeć pod nogi.Mimo ,że i tak jesteśmy już poniżej poziomu ziemi wizę otwór ,który idzie spory kawałek w głąb po podświetleniu wyraźnie widać kawałek pomieszczenia po nami . Czad... szkoda wychodzić... Zapraszam o oglądania zdjęć .
To zostało na powierzchni po zamku

Odtworzony zarys murów

Nasze wejście

Wchodzimy do środka

Szczęście po przeciśnięciu sie

Od środka

450-letnie wnętrzeI tak jesteśmy poniżej powierzchni ,a w dole jest pomieszczenie. Aparat nie ujął ale po podświetleniu było widaćPodobno podziemne korytarze prowadzą aż do kościoła

2 komentarze: