poniedziałek, 16 stycznia 2012

Grunwald 2010

Przeglądałam dzisiaj w komputerze zdjęcia z podróży ,wydarzeń ,ciekawych miejsc.Tyle jeszcze tego mam.Czekają na publikację. Jednak na dzisiejszy zimowy dzionek wybrałam Grunwald.Zdjęcia są z okrągłej rocznicy 600-lecia Bitwy Pod Grunwaldem.Lato 2010 było niesamowicie gorące.Na inscenizacje bitwy zjechało się ponad 100 tys ludzi.  Wielu ludzi nie dojechało.Utkneli w 30 kilometrowym korku.Było też kilkaset samochodów z Litwy.
 My na miejsce udaliśmy się póżnym wieczorem poprzedniego dnia.Mieliśmy zajete miejsca w cieniu co ważne było następnego dnia.
  Tutaj troszkę prywaty.W tej niezwykle ważnej bitwie brał udział mój przodek.Butrym Jan z Żyrmunów  Marszałek Hospodarski wielkiego Księcia Witolda.Tak więc walczył pod flagą Księstwa Litewskiego.Póżniej po unii Horodelskiej przejął polski herb Topór.Ale o tym szczegółowiej kiedy indziej.
   600lat pózniej temperatura powietrza dochodziła do 37stopni.
Takie cudo mógł kupić każdy.Ceny nie znam.Można było też zrobić sobie zdjęcie w takiej zbroi
Tysiące samochodów


Tłumy

Nasi

PRZY 37 STOPNIACH KAŻDY SZUKA ODROBINY CIENIA

Zaczyna się bitwa

Oj dzielni ci wojowie.Prawie 40 stopni do tego zbroja do tego ruch....

     Imrezę tworzą ludzie niezwykli zapaleńcy i pasjonaci  historii.Oni sa tu prawdziwymi wygranymi.Przedstawienie było świetne .W bitwie polegli niestety organizatorzy.Miejsce nie było w stanie przyjać tylu ludzi.W wielu budkach zabrakło jedzenia.Woda była na wagę złota.Już po inscenizacji strażacy zlitowali się i włączyli kurtyny wodne dla ochłody.Wyjazd z tego miejsca też graniczył z cudem. Zaskoczyło mnie jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego rodzaju imprezy.W nas polakach budzi się w tedy niezwykły patriotyzm.I to mnie bardzo cieszy!

10 komentarzy:

 1. Ago !!! Powiem szczerze, że Ci zazdroszczę takiej imprezy. To musiało być niezapomniane przeżycie.
  Pozdrawiam
  Sara-Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Impreza świetna naprawdę warto tam być.Jednak uważam,że stanowczo za słaba jest infrastruktura.Nie wytrzymuje takiego ogromu ludzi.

   Usuń
 2. chcialam jechac w tym roku na ta impreze, ale sie nie udalo :( za to bylismy tam w wrzesniu, ot tak. nie dziwie sie, ze ludzie poutykali na trasie - rzadko widuje sie tak waskie szosy z drzewami tak blisko asfaltu!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widziałaś te drogi to wyobraż sobie 100 tys ludzi, które nimi próbują dojechać.Masakra

   Usuń
 3. Ago B, pisałaś niedawno, że nie możesz napisać komentarza na blogu Sary-Marii, spróbuj napisać samo imię tam gdzie pisze nick, bez dodawania nazwy bloga. Tak nam poradził Wkraj. To musiała być przednia impreza i na pewno świetnie się na niej bawiłaś, aż ci zazdroszczę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moniko bardzo dziekuje.Zaraz spróbuje

   Usuń
 4. Bardziej lubie Grunwald bez tlumu i tej wojny na niby...
  Serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tłum był rzeczywiście ogromny, ale bardziej dokuczała wysoka temperatura.Pozdrawiam

   Usuń
 5. Ja podobnie jak "przedmówczyni" wolałabym Grunwald bez tych tłumów i organizacyjnej porażki, bo znając nasze realia kosztowałoby mnie to więcej stresów niż przyjemności, cho pomijając tę "przegraną" to na pewno niesamowite wrażenie- 600 lecie- to się już nie powtórzy za naszego życia, ani życia naszych dzieci, więc jest czego zazdrościc.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tłumy jak tłumy ale ta niesamowita jak na nasze warunki temperatura...

  OdpowiedzUsuń