czwartek, 12 kwietnia 2012

Nad Bugiem - Mielnik (i nie tylko)


  Mielnik to niezwykle pięknie położona  nad Bugiem wieś .Chociaż klimatem bardziej przypomina małe miasteczko.Jest to jedna z najpiękniej położonych miejscowości w Polsce. Trafiłam tam szukając w internecie śladów zamków na Podlasiu. .I był to strzał w dziesiątkę! Są tu bowiem nie tylko walory pejzażowo-przyrodnicze ale także oszałamiająca historia. Teraz lekko senna wieś ,kiedyś była tętniącym życiem ośrodkiem.Zatrzymywali się tu książęta oraz nawet sam król!
   Pierwsze wzmianki o Mielniku pojawiają się już w XI w. Oto niektóre tylko ważne nazwiska przewijające się przez miasteczko; Bolesław Chrobry, Jarosław Mądry, Książę Giedymin , książę Kiejstut,Władysław Jagiełlo, książe Witold, Kazimierz IV Jagiellończyk no i najważniejszy Zygmunt I Stary. Te nazwiska mówią same za siebie.
   Ponieważ Mielnik leży w dolinie Bugu gmina zadbała , o punkty widokowe.Za chwilę będziemy się wspinać na wieże i podziwiać cudną panoramę okolicy.
Na szczęście konstrukcja jest nowa i wygląda bezpiecznie


  Czas udać się na Górę Zamkową. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIVw
W 1486 roku na zamku przebywał Kazimierz Jagiellończyk, a 18 września 1501 roku w oczekiwaniu na koronę polską przybył na zamek Aleksander Jagiellończyk na czele orszaku 1400 ludzi. 23 października na zamku podpisano Unię mielnicką między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim, a w dniu 6 listopada król udał się do Krakowa na koronację. Aleksander przybywał też na zamku w 1503 i1504r. W 1506 roku na zamku na koronę polską oczekiwał Zygmunt Stary. Ponownie na zamku przebywał w 1513 roku i mieszkał w nim miesiąc. W czasach panowania Zygmunta Starego w latach 40. XVI wieku zamek przebudowano na rezydencję w stylu renesansowym, przedkładając cechy reprezentacyjne nad obronne.Pomiędzy rokiem 1551 a 1560 zamek spłonął i pozostał z niego tylko kościół i wieża wjazdowa. Dziaiaj po samym zamku została już tylko ...wysoka góra.Są tam niewielkie ruiny ale według wikipedii to fundamenty rosyjskiej kapliczki z 1865 r.

Taki widok miał Zygmunt Stary
  U podnóża góry zachowały się juz niestety tylko ruiny Katolickiego Kościoła
 parafialnego Świętej Trójcy (pierwotny gotycki kościół pod wezwaniem Bożego Ciała, N.P.Marii i św. Mikołaja) wzniesiony przed 1420 na terenie zamku dolnego. Zbudowany został w stylu późnogotyckim przez księcia Witolda. orientowany na planie prostokąta. W XVI w. rozbudowany. Spalony w czasie wojen szwedzkich. Odbudowany w XVIII w., gdy zmieniono wezwanie. W 1866 zamknęli go zaborcy. W 1871 przerobiono budynek na cerkiew prawosławną Świętego Ducha. Spalony w 1915. W 1929 powstał komitet chcący odbudować kościół (prac nie podjęto). Ruiny rozebrali Rosjanie w 1940.
 Muszę przyznać,że uwielbiam ruiny (jak kolwiek to nie brzmi ).Kocham niepowtarzalny klimat takich miejsc,czytać ich historie.

To nie tylko kupka kamieni to tez historia .

Góra Zamkowa od strony rzeki
Bug


       Mielnik ma jeszcze jedna piękną atrakcje .Znajduje się tu jedyna w Polsce czynna kopalnia Kredy. Do jej podziwiania został specjalnie zbudowany punkt widokowy.A jest co podziwiać.Zobaczcie sami:
Taras widokowy

Cud przyrody  W tej miejscowości sporo jest też opisanych sciezek przyrodniczych.Napotkany miły pan powiedział nam w w lecie pól Warszawy tu siedzi.Zupełnie się nie dziwie. Zabytki, niezwykłe zadbanie , malownicza przyroda to cudowne miejsce na wczasy.Czas jednak opuścić to miejsce i udac się w dalszą drogę.
  Zamierzamy pokonać Bug przeprawa promową.


 Niestety doznajemy rozczarowania .Sezon zaczyna się dopiero w maju i promy jeszcze nie kursują
Nowy prom z dotacji Unii Europejskiej

Bug

Natura jak z obrazka
.
 Zapraszam na dalszą wędrówkę z nami. Ciąg dalszy w następnym poście.

11 komentarzy:

 1. Kupa kamieni? Często słyszałam to w odniesieniu do Rzymu- i czym się tu zachwycac- to tylko kupa kamieni? Też się zachwycam ruinami, może nie wszystkimi, ale mam parę swoich ulubionych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan ,który nam pokazywał drogę przekonywał nas ,że nie bardzo warto tam iść bo to teraz tylko kupa kamieni. Takie właśnie jest myślenie niektórych ludzi.

   Usuń
 2. Super zdjęcia, fantastyczne miejsce. Pierwszy raz czytam o tym zakątku i jestem zachwycony. Wpisany już jest na listę miejsc, które powinienem odwiedzić w tym roku. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zielona Milo witam serdecznie! Mielnik i okolice są bardzo piękne i naprawdę warto odwiedzić te tereny.Zdjęcia nie oddają całkowicie uroku.Dodatkowo warto poczytać historię Mielnika bo jest imponująca.Pozdrawiam i zapraszam ponownie!

   Usuń
 3. Agnieszko, przedstawiłaś kolejny fantastyczny post.
  A zdjęcia...one są artystyczne, przepiękne. Przybliżyłaś wspaniałą historię, czytałam z ogromną przyjemnością.
  Przybliżasz, region Polski tak mało mi znany. Bardzo dziękuję!!!!
  Kiedy słyszę kupa kamieni, to robi mi się smutno, żal...Jeszcze można zobaczyć tę kupę kamieni a za 5, 10 lat co z tego zostanie ?
  Nic.....
  Serdecznie pozdrawiam i zapraszam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Saro-Mario bardzo dziękuje za miłe słowa.Bardzo się cieszę ,że post się podoba.
   Z ogromną ciekawością czytam każdy Twój post. Pozdrawiam

   Usuń
 4. wspaniałe widoki:)
  Wydaje się tam tak spokojnie:)chciałabym pojechać w takie miejsce i odpocząć od tego miasta

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie,cicho i spokojnie:)
  zapraszam do mnie:www.kolorowe-i-nie-life-n.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Agnieszko...
  Przeniosłam się na Blogspot,zbyt wnerwia mnie W.P. od prawie 40 dni nie działa licznik odwiedzin, nie można odczytać komentarzy....
  Mam nadzieję, że będziesz do mnie wpadać. Umieściłam Cię w moich ulubionych. Pozdrawia Sara-Maria

  OdpowiedzUsuń
 7. To chyba dobry ruch Łucjo.Ja też miałam problem z umieszczaniem komentarzy u Ciebie. Czekam niecierpliwie na nowe posty.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe. Lubię podlaskie klimaty. Przed Mielnikiem jest ciekawa sosna, która jest jako wizytówka okolicy.

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie. :)

  OdpowiedzUsuń