piątek, 30 stycznia 2015

Podlaskie przydrożne krzyże ,kapliczki i o wiejskim pogrzebie

Nie ma podlaskiej wsi bez kapliczek i krzyży. Muszą być co najmniej dwa. Na początku i końcu miejscowości. Często stawiane są też na rozstajach dróg. Nie brakuje tez krzyży usytuowanych na prywatnych posesjach. Te stare są przeważnie drewniane , nowe często tworzone są z szyn.  Ja osobiście uwielbiam te stareńkie z przekrzywioną już poprzeczką . Im starsze tym lepiej. Niestety większości historii krzyży nie jestem w stanie poznać. Nie znamy ich wieku ani twórców.
  Na początku grudnia uczestniczyłam w pogrzebie w przeuroczej wsi Żale. Mimo że zmarły był wiekowym człowiekiem w pogrzebie uczestniczyła cała wieś a i chyba cześć sąsiednich. Po włożeniu trumny samochód pogrzebowy nie ruszył szybko na cmentarz lecz jechał wolno ,a za nim szedł korowód ludzi. Wszyscy zgromadzili się na końcu wsi przy krzyżu. Dopiero tu towarzystwo powsiadało do swoich samochodów i udało się na oddalony o kilka kilometrów cmentarz. Po pogrzebie odbyła się stypa ,na która zaproszono wszystkich . Myślę ,że przyszło co najmniej 150 osób. W uroczystości uczestniczyło tez trzech księży, W tym co ciekawe jeden ponad 70-cio letni ,który księdzem został cztery lata temu! W młodości był już w seminarium. Jednak poznał kobietę ,ożenił się miał dzieci , Był bardzo szczęśliwym człowiekiem na bardzo wysokim stanowisku.Dzieci dorosły ,opuściły dom. Żona niestety parę lat temu zmarła na raka. Poczuł się samotny i wrócił do swojego pierwotnego powołania. Dzięki pomocy Bożej i ludzkiej został wyświeconym księdzem. Tak więc mamy prawdziwego księdza wdowca i ojca dzieciom. O rany kim jest twój ojciec? -Księdzem!  Prywatnie dodam ,że to bardzo miły człowiek.

Mam nadzieje ,ze cudowna tradycja stawiania krzyży i kapliczek przetrwa jak najdłużej ! Zobaczcie jaka jest różnorodność na może trzech kilometrach kwadratowych
 Zdjęcia pochodzą ze wsi Twarogi Lackie i Żale oraz drogi miedzy tymi wsiami.

Tuż przy samej drodze w zaroślach stoi samotny krzyż
Murowana kapliczka przydrożnaMurowana kapliczka na prywatnej posesji

Drewniany krzyż na prywatnej posesji

Bardzo stara kapliczka


Wszędzie szukałam historii tego krzyża na skrzyżowaniu dróg przy wsi Żale Niestety nie znalazłam zupełnie nic

Do tego krzyża na końcu wsi odprowadzano zmarłego

Krzyż z szyn upamiętniający zmarłych żołnierzy


2 komentarze:

  1. Za wsią Łubianka(Sztabin), samotnie w lesie stoi krzyż ostrzelany w czasie wojny. Też niesamowicie ciekawe miejsce.

    OdpowiedzUsuń