wtorek, 4 marca 2014

Bazylika Grobu Pańskiego - Jerozolima w jeden dzień cz II

Bazylika Grobu Pańskiego to najświętsze miejsce dla wszystkich chrześcijan. Tutaj własnie został ukrzyżowany i pochowany Jezus Chrystus.
  Jestem tutaj już po raz drugi  ale klimat tego miejsca robi na mnie ogromne wrażenie. Tutaj muszę wspomnieć o naszej przewodniczce pani Lucynie. Jest to osoba posiadająca olbrzymia wiedzę. Opowiadała nam o każdym szczególe. Znała mnóstwo ciekawostek, o których ja uwielbiam słuchać. Podczas poprzedniego pobytu zostaliśmy właściwie porzuceni w Bazylice teraz mieliśmy doskonałą opiekunkę.
  Do świątyni dotarliśmy we wczesnych godzinach porannych . Ludzi było sporo ale na szczęście nie było ścisku. Przy samym wejściu został umieszczony kamień namaszczenia. Tu zawsze są ludzie. Ja też pochylam się i kładę swoją rękę na gładkiej zimnej powierzchni. W jednej z bocznych kapliczek odbywa się niezwykła modlitwa ze świecami.  My ustawiamy się w długa kolejkę do Grobu Pańskiego. stojąc w niej dobrą godzinę mam okazję przyjrzeć się ludziom. Moja uwagę przykuwa Rosjanka w średnim wieku. Przytulona do jednej z kamiennych kolumn. Obejmuje ja puszcza ,później znów obejmuje. Jej usta szepczą słowa. Niezwykły to spektakl . Co ciekawe ona  też tak stała kiedy opuszczaliśmy  bazylikę... Widać ludzie bardzo przezywają wizytę w tym miejscu. Być może jest to podroż ich życia. Wyśniona i wymarzona.
Kamień namaszczenia
Ściana za Kamieniem Namaszczenia


Trwa msza ze swiecami ,a po prawej ściany grobu

Liczne lampy w Bazylice Grobu Pańskiego
Wejście do Grobu


Przed wejściem do Grobu Panskiego
  Kolejka idzie szybko. Porządku pilnuje duchowny ,który do środka wpuszcza małe grupki ludzi. Grób składa się z dwóch komór . W maleńkiej pierwszej zwanej Kaplica Anioła znajduje się kamień na którym siedział Wysłannik Boga i ogłosił zmartwychwstanie Jezusa.  Następnie przechodzi się do komory gdzie do momentu zmartwychwstania zostało złożone ciało Jezusa. Na miejscu tym teraz leży marmurowa płyta
Komora gdzie zostało złożone ciało Jezusa
Kolejka przed wejściem do Grobu Pańskiego

Magiczne miejsce
Kawałek oryginalnej Golgoty

 Drugim bardzo ważnym miejscem jest Kalwaria. Kaplica postawiona w miejscu gdzie zamocowane były krzyże Jezusa i dwóch łotrów. Tutaj tez jest oczywiście kolejka ale grzecznie stajemy by dotknąć tez i tego miejsca.
   Zwiedzamy tez inne kaplice. Możemy zobaczyć okienko ,z którego święta Helena obserwowała prace wykopaliskowe. Kiedy jesteśmy na zewnątrz mamy niezwykłą okazje obserwacji procesji. Tłum się rozstępuje by udostępnić miejsce duchownym. Idący pierwsi uderzają laskami o ziemie ,a w zasadzie starożytną posadzkę. Jest to niesamowite widowisko. Coś pięknego!
Przed Bazylika Grobu Pańskiego


Jeszcze jedno zdjęcie ze środka
Cześć pierwsza z mojego pobytu w Jerozolimie tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz