poniedziałek, 10 października 2016

Cmentarz Żydowski w Michałowie

Cmentarz Żydowski w Michalowie położony jest spory kawałek za miasteczkiem. Wcale nie łatwo tam trafić. Co prawda przy drodze jest tabliczka informująca o istnieniu w tym miejscu cmentarza ale jest mała i jadąc samochodem łatwo ją przeoczyć.

   Zostawiamy samochód i idziemy w las. Zupełnie nic nie wskazuje na to ,że gdzieś tu jest miejsce pochówku  Wchodzimy na niewielkie wzgórze i własnie ta ukazują się pierwsze macewy.
Tabliczka przy drodze

wchodzimy do lasui dalej nie widzę cmentarza

na wzgórzu ukazują się pierwsze macewy


Cmentarz Żydowski w Michałowie choć położony jest w głębi lasu jest jak na tego typu miejsce dość zadbany. Opiekują się nim (lub opiekowali) bowiem wolontariusze Stowarzyszenia Międzynarodowej i Międzykulturowej wymiany Anawoj . Macewy zostały tez spisane ,napisy odczytane i odnowione.
Na każdej macewie leży kamień. jest to zwyczajowy wyraz szacunku dla zmarłych

Dla wyznawców judaizmu cmentarz jest miejscem nieczystym

Tutaj niestety rozkopany grób 

Kamienne macewy


Napisy w świetnym stanie

Ręce wzniesione do góry to znak błogosławieństwa


Resztki może większego nagrobka

Widać ślady odnawianiaMoże  pochowano tu rabina lub inna zasłużoną osobę  - nagrobek inny w formie
Założenie cmentarza datowane jest na połowę  XIX w .Robi niezwykłe wrażenie.Zupełnie niezapowiedzianie z głębi lasu pojawiają się kamienne nagrobki. Większość z nich pochodzi z początku XX wieku.
  Bardzo ciekawe informacje o żydowskich zwyczajach pogrzebowych znajdziecie   na stronie kirkuty

Jednak najbardziej niezwykle umiejscowionym cmentarzem pozostaje ten w Knyszynie . Pisałam o nim tutaj

6 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że w Michałowie również znajduje się kirkut... Całkiem dobrze zachowane macewy i położenie przypominają mi cmentarz żydowski w Narewce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ty nie wiedziałaś o cmentarzu w Michałowie ,a ja o cmentarzu w Narewce i tak uzupełniamy wzajemnie swoje wiadomości. :) bo zainteresowania mamy bardzo podobne.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Zupełnie nie spodziewałabym się cmentarza w środku lasu. U mnie jest, ale ogrodzony kamiennym murem.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam już kilka cmentarzy położonych w mniejszym lub większym lesie. Takie są szczególnie przy wsiach. Ogrodzenia często były kamienne i zostały wykorzystane jako budulec. Zostały tylko nasypy ziemne jako pozostałość po nich. Dziękuję za wizytę i pozrawiam

   Usuń
 4. spis nagrobków na cmentarzu żydowskim w Michałowie http://www.sztetl.org.pl/pl/article/michalowo/12,cmentarze/12193,cmentarz-zydowski-w-michalowie/

  OdpowiedzUsuń