sobota, 27 lutego 2016

Stary krzyż pod Jurowcami

Tuż za Białymstokiem znajuje się niewielka miejscowość Jurowce.Nigdyś porawdziwa wieś dziś bliskie sąsiedztwo dużego miasta sprawiło ,że wybudowano tu mnóstwo nowych domów zupełnie nie pasujacych do wiejskiego krajobrazu.
  Jadąc piaskowa wiejską drogą pomiedzy Jurowcami ,a Nowym Aleksandrowem tuz za wsią gdzies między wysokimi trawami ,a niewielkim drzewem w polu dostrzegłam krzyż. Oczywiscie zatrzymuje samochód i wychodzę na rekonesans. Przedzieram się przez suche krzaki. Po drodze łapie około tuzin kleszczy. Krzyż jest ogrodzony. Oglądam go z każdej strony. Z przodu jest poprawiona przez kogoś szarą farbą data 1888 . Prawdziwy unikat! Ktos postawił go 128 lat temu ! Niestety nigdzie nie znalazłam o nim żadnych dodatkowych informacji.Zapewne stał kiedyś na początku wsi przy głownej drodze. Czas sprawił ,że się troszkę przesunęła. A może stał u kogoś przed domem ,którego już nie ma? Któż to teraz może powiedziec? A może ktoś coś wie?
Samotny wiejski krzyż 

4 komentarze:

 1. Piękny krzyż. Lubie oglądać zdjęcia z Twojego regionu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz bedę miała troche wiecej czasu wiec i postów ze zdjeciami moich rejonów bedę wiecej umieszczać. Dziekuje za odwiedziny!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładne miejsce. Ogólnie to lubię odwiedzać takie stare i nieco zapomniane kapliczki i krzyże. Mają w sobie tyle historii! Pozdrawiam i zachęcam do udziału w głosowaniu na moim blogu! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No no, data imponująca! Ja też zawsze zwracam uwagę na te przydrożne krzyże - mają coś w sobie...

  OdpowiedzUsuń