środa, 9 marca 2016

Dwór Makowlany czyli o tym czego już nie ma...

Pierwsze wzmianki o wsi Makowlany  ( niegdyś Makowicze) pochodzą z XVI w. Jej mieszkańcy byli osocznikami czyli pilnowali puszczy. Nie było tam wtedy dworu ani folwarku ani nawet gruntów dworskich. Przez lata kolejno zmieniali sie właściciele. Po zarazie ,która nawieziła te okolice w XVII wieku i wyludniła tę i okoliczne wsie na miejscu chat chłopskich zbuowano użytkowy folwark. Ten że folwark dzierżawiony był przez lata różnym osobom. Jednak prawdziwy rozwój Makowlan rozpoczyna się dopiero kiedy w 1804 roku w drodze licytacji nabywa je Rajmund Rembieliński. Wybudowany zostaje drewniany dwór , posadzony park i sad.Do dworu prowadzi aleja wysadzana kasztanami. Obok dworu i parku powstał kompleks budynków gospodarczych.
  Makowlany w rękach Rembielinskich były do 1852r. Póżniej właścicielami stali się przybyli z Prus Baehrowie. Jako ciekawostkę powiem ,że jeden z Baehrów Otton za udział w powstaniu styczniowym został zesłany na 10 lat w głąb Rosji. Koło dworu powstała stadnina najpierw trakonów ,a póżniej koni arabskich. Na duzą skalę rozwijało sie sadownictwo. Jabłka tu wyhodowane wysyłano do Petersburga , Moskwy i Warszawy.Podobno w parku była też hodowla slimaków winniczków.
  Doskonale prosperity Makowlan trwało do 1915 roku , kiedy to w czasie działań wojennych spłonął dwór i  inne zabudowania. Zapoczątkowało to proces biednienia rodziny Baehrów.Dwór został jednak odbudowany.Na miejscu spalonego postawiono nowy murowany z tarasem wsparty na dwóch kolumnach.Lata miezy wojenne to czas ciągłej walki o utrzymanie majątku. Powstaje wtedy staw rybny.
  W 1939 roku majątek zostaje przejęty przez władze radzieckie i upaństwowiony, dokonuje się dewastacja dworu i roślinności. W 1944 roku Makowlany przejał PGR ,który był tu aż do lat 80-tych.

   Wiekszość budynków w tym niszczejacy dwór została rozebrana. Władza ludowa nie miała litości dla dawnego majątku Baehrów.Dzisiaj na miejscu dworu stoi PGR-owski blok  i budynek ,w którym mieściło się biuro PGR.  O historio zachowała się  orginalna brama wjazdowa. W co najmniej dobrym stanie sa zaś stare kamienne obory jeśli się nie mylę do dziś użytkowane.
 
  Zapraszam na wirtualną wycieczke po majątku Makowlany ,a raczej po tym co po nim zostało.
Do dworu prowadziła aleja kasztanowa 
Zachowała sie brama wjazdowa ,a za nią dawny PGR-owsi blok. Gdzieś tam stał dwór

Brama dworska w Makowlanach

Aleja spacerowa w parku dworskim w Makowlanach

W parku mnóstwo starych drzew pamiętających wspaniałe czasy majątku Makowlany

Sadzawka dworska

Sadzawka dworska w Makowlanach. Zastanawiam się czy była tu kiedyś altana. Stawiam na to ,że tak


Teren za parkiem 
W parku mnóstwo śladów budowli ,ogrodzeń

 
Bardzo stare , niektóre umierajace drzewa

Niegdyś piękny dzisiaj tez ciekawy park dworski w Makowlanach

Zapewne dawne czworaki ziś prywatne domy mieszkalne 
Obora?  Stajnia?


Co  prawda dworu już nie ma ale park jest absolutnie do uratowania. Jest w całkiem niezłym stanie. Zachowane są alejki do dziś istnieje sazawka dworska. Jest mnóstwo starych drzew. Te miejsce to perełka. Mogło by być ozobą okolicy. Tylko chyba chęci brak...ale może się mylę...                                 Wiadomości ze strony  http://www.testowy.minigo.pl/index.php/page/makowlany tam też wiecej informacji

3 komentarze:

 1. Cudny rejon. Zielony, tak, jak lubię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak to cudowny rejon Podlasia. Piękne krajobrazy, mnóstwo zieleni ,a pomiędzy tym , stare dwory ,a cześciej niestety tylko miejsca po nich.

   Usuń
 2. Odbudowany dwór stał dokładnie na przeciwko bramy wjazdowej, tuż z tyłu za biurowcem, obecnie domem mieszkalnym. Po nieudanych próbach udało mi się znaleźć w zeszytach sokólskich zdjęcie odbudowanego murowanego dwóru Baehrów. Był rzeczywiście piękny.

  OdpowiedzUsuń