czwartek, 29 maja 2014

Wschód słońca nad Saharą - Sahara Explorer

W wielkim czterogwiazdkowym w hotelu w Douz nasza kilkunastoosobowa grupa jest całkiem sama. Poza nami nie ma nikogo więcej. Wieczorem idziemy na tzw miasto ale nie dochodzimy daleko. Nasza grupka wzbudza spore zainteresowanie.Kiedy z budynku wyległa nie mała grupa żołnierzy by na nas popatrzeć wracamy do hotelu. W Tunezji policja nie ma prawa legitymować turystów. W razie czego dzwoni do hotelu i wtedy wyjaśnia sprawę.Paszporty też radzono zostawić w hotelu w Monastyrze.
  Pokój ,który dostaliśmy w Douz sprawia wrażenie klaustrofobicznego. Nie to ,że mały( jest w sam raz czyściutki i nie brzydki) ma tak maleńkie okienko ,dodatkowo zasłonięte okiennicą ,że w środku bez zapalonego światła panuje półmrok. Zapewne jest to związane z wysoką temperaturą na zewnątrz.
  O czwartej rano recepcjonista budzi nas telefonicznie.
  Jeszcze tylko szybkie śniadanie ,którego o tej porze nie jestem w stanie zjeść i  jedziemy w dalszą drogę. Tunezja jak może stara się wydrzeć Saharze ziemię. W okolicach Douz rosną gaje daktylowe. Oczywiście wszystko jest sztucznie nawodniane . Przed miastem stawiane są płoty z liści palm by zatrzymać nawiewany piach ,a i tak ten wdziera się na ulicę . Podobno jedyna droga prowadząca do Douz czasami jest nieprzejezdna właśnie z powodu zasypania piachem.
ZZa szyby autokaru.  Sztucznie nawadniane palmy daktylowe. Wszechobecne palmowe płoty chroniące przed piachem 
Pan na osiołku


   Za miastem zatrzymujemy się na chwilę. Mamy okazję podziwiać niezwykle piękny wschód słońca. Chociaż one wszędzie są piękne...
Wschód słońca rozświetla czubki palmOkolice Douz  Jedziemy dalej . Krajobraz zmienia się w coraz bardziej piaszczysty. Docieramy do niezwykłego Słonego Jeziora. Ale to już temat na osobny post...
Jeszcze zieleń walczy z piachem

Rośliny prawie znikły

4 komentarze:

 1. Wschód słońca w takim miejscu wygląda zjawiskowo. I ta odwieczna walka przyrody z piaskiem pustyni. Chyba zdana na przegraną.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Taaa, u nas zimą śnieg, a u nich piach na drogach... Pan na osiołku... Zawsze mnie ciekawi motyw dużego człowieka na małym osiołku, bo odnoszę wrażenie, że osiołek zaraz się zarwie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi strasznie szkoda jest tych zwierząt. Osiołki są przeciążone ,wielbłądy bite tak ,że mają blizny , owce zabijane przy głównej ulicy. Masakra!

   Usuń