czwartek, 25 lipca 2013

Góra Strękowa

Dzisiaj wracam do swojej wycieczki sprzed trzech już prawie miesięcy. Strękowa Góra to miejsce tak jakby trzy w jednym. Po pierwsze to urocza nieduża wieś.Tuż przy niej znajduje się niewielkie 126 m wzniesienie , które jest przepięknym punktem widokowym na Dolinę Narwi. Na samej górze widzimy też pozostałości bunkra obrony odcinka Wizny.w którym dowodził słynny kpt Władysław Raginis. Walczył do końca. Po wyczerpaniu amunicji kazał swoim żołnierzom złożyć broń i poddać się. sam zaś popełnił samobójstwo rozrywając się granatem. Ciało kapitana zostało odnalezione całkiem niedawno i dzięki badaniom DNA zidentyfikowane. Został pochowany wraz z porucznikiem Stanisławem Brykalskim ze wszystkimi honorami w bunkrze dowodzenia na Strękowej Górze.
  Pogoda nam sprzyjała. Początek maja ,świeże powietrze  i piękne słońce czego więcej trzeba dla udanej wycieczki.? Na miejscu kilka samochodów i kilkanaścioro ludzi. Siedzą na brzegu góry oglądają przez lornetki ptaki i cudny krajobraz. Prawie każdy ma w ręku aparat.
  U podnóża wzniesienia widzimy dachy domów we wsi. Na niektórych bociany mają tu swoje gniazda.Ptaki te mają tutaj doskonałe warunki
 Strękowa Góra to jedno z piękniejszych miejsc widokowych jakie widziałam na Podlasiu Zobaczcie sami.
Na Górze Strękowej
W dole wieś


W dole bociany uwiły gniazdo 
CudnieGóra Strękowa -początek maja

Ruiny bunkra dowództwa

Góra Strękowa- ruiny bunkra
Tablica pamiątkowa


A na każdym rozdrożu krzyż- piękny zwyczaj

5 komentarzy:

 1. Witaj Agnieszko!
  Zachwycają mnie klimatyczne krajobrazy. Mamy w naszym kraju niezapomniane miejsca.
  Cieszę się, że w Polsce są takie miejsca, gdzie na rozdrożu stawiane są krzyże.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka piękna ta nasza Polska, na całej swej długości i szerokości! Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widoki niesamowite, miejsce warte odwiedzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam tą miejscowość z drogowskazu na trasie Łomża - Jeżewo... A nigdy nie byłam! Nawet nie miałam pojęcia, że jest tam tak pięknie Ago! Pora podążyć kiedyś za tym drogowskazem, bo jestem urzeczona już po samych zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
 5. MIESZKAŁAM W STREKOWEJ GÓŻE OD DZIECKA I JESTEM PEWNA NA STO PROCENT ,ŻE JEST ZASADNICZA RÓŻNICA MIĘDZY GÓRA STRĘKOWĄ TO TAM BYŁAŚ.

  OdpowiedzUsuń