czwartek, 19 kwietnia 2012

Supraśl wiosną

 Przyszło mi ostatnio do głowy ,że bardzo mało pisze o Supraślu. A przecież to miasteczko to perełka na mapie Podlasia. Czas naprawić to okrutnie zaniedbanie. Szczególnie , ze stałam się właścicielką lustrzanki..Jak na razie czyli przez dwa dni które ją mam to większość jej funkcji to dla mnie czarna masa ale z czasem zapewne poznamy się lepiej.
 Dzisiaj poprowadzą was swoją trasę omijając główna drogę.
  Supraśl to małe i urocze miasteczko o ponad 500-letniej już historii. Na co dzień senne i leniwe , w ciepłe weekendy i wakacje zapełnia się gwarem turystów. A jest co podziwiać zwiedzać.  Każdy znajdzie coś dla siebie.Miłośnicy historii i zabytków mogą zwiedzić przepiękny Pałac Bucholców , czy jedyny w Polsce Klasztor Prawosławny o charakterze obronnym . Na terenie Klasztoru znajduje się Multimedialne Muzeum Ikon. Warto tam zajrzeć- przepiękne eksponaty nieraz odebrane przemytnikom .Wszystko to oglądamy w oprawie świateł i muzyki cerkiewnej. Na mnie wywarło ogromne wrazenie.
  Wielbiciele przyrody też nie będą się tu nudzić. Miasteczko z każdej strony otacza las.
 Droga na wschód w stronę Krynek zwana była Tatarskim Gościńcem. Tętniła niegdyś życiem. Na Psiej Górce stała osiemnastowieczna  modrzewiowa karczma.Niestety została rozebrana we wczesnych latach socjalizmu.
 Jednym z piękniejszych zabytków jest Pałac Bucholców . Syn łódzkiego potentata Adolf Bucholtz przed ślubem z Adelą Marią Szcheibler kupuje od Wilhelma Zaherta dworek. Niestety coś go podkusiło , aby przed ślubem przywieść na oględziny przyszłą teściową. Ta jest oburzona:Moja Adela nie będzie mieszkała w tej borsuczej norze!  Adolfowi nie pozostało nic innego jak rozbudować dworek. Tempo musi być szybkie.Opieszałych robotników Bucholtz zwalnia.Jeden z nich rzuca na odchodne klątwę. Przerąbuje na belce szczapkę z przyklejonym do niej włosem Adolfa. Klątwa działa rok po ukończeniu rozbudowy Bucholtz wypada z powozu i w krótkim czasie umiera. Jedyna córka Adolfa i Anieli wychodzi za maż i na stałe opuszcza Supraśl.
 W 1939r Rosjanie wywożą z pałacu meble,dywany ,obrazy.W 1944 roku niszczą wyposażenie centralne ogrzewanie, kaloryfery topią w rzece. W wyłożonej kafelkami piwnicy robią oficerom basen.
  W tej chwili pałac zajmuje Liceum  Sztuk Plastycznych. Budynek jest piekny i zadbany.
Piękny prawda?

Olbrzymie bocianie gniazdo

Pięknie ozdobione wejście
Nasze bulwary nadrzeczne. W ciepłe dni tętnią życiem.Dalej nad rzeką jest tama ,oraz super siłownia pod chmurką. 


Tedy prowadziła trasa gościnca. W tym miejscu odbywały się targi. Stacjonowało tu też  wojsko

Działający dom dziecka. W okresie międzywojennym było tu sanatorium dla chorych na gruźlice. Zostało zamknięte po protestach mieszkańców gdyż znacznie wzrosła zachorowalność w regionie.

Droga spacerowa


   

Chociaż widzimy stawy i las   to dalej jest Supraśl          

Mijamy stawy ,skręcamy w prawo i znów jesteśmy nad rzeką   
                                                    
                                                               

13 komentarzy:

 1. Niestety bloger zwariował i nie mogę dodac podpisów bo usuwa zdjęcia.Spróbuje to naprawić później.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety dalej nie mogę podpisać zdjęć ani dodać tekstu.

   Usuń
 2. Cudowny ten twój Supraśl, takie małe magiczne miasteczko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moniko dziękuje ! To tylko część Supraśla.Jest to moja ulubiona trasa.

   Usuń
 3. Nie miałam pojęcia, że to takie ciekawe miasteczko. Po raz kolejny kłania się powiedzenie cudze chwalicie, swego nie znacie. Tak sobie pomyślałam, jak ja mało wiem, o swoim mieście, a Gdańsk jest pięknym miastem. Czy zdjęcia są z nowego aparatu? Bardzo ładne. Pałac Bucholzów bajkowy i mnie kojarzy się z Bucholzem z Ziemi obiecanej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Supraśl ma też sporo innych ciekawych miejsc,które niebawem przedstawię .Zdjęcia owszem już z nowego aparatu.Powoli poznajemy się wzajemnie.Adolf Bucholtz to syn też zresztą Adolfa Bucholtza łódzkiego potentata przemysłowego.Skojarzenie z Ziemią Obiecaną jest więc bardzo trafne.W Gdańsku nie byłam już trzy lata ,ale w tym roku wybieramy się nad nasz Bałtyk więc zwiedzanie tego pięknego miasta gwarantowane.Dziękuje za odwiedziny!

   Usuń
 4. Piękne zdjęcia, Supraśl to ładne miasteczko, a jego okolica jest zachwycająca. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo za miłe słowa i pozdrawiam.

   Usuń
 5. Lubię takie miasteczka za swój niepowtarzalny klimat. Bardzo chętnie je odwiedzę, jak będę w tych okolicach. Bardzo udana sesja fotograficzna.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Supraśl zdecydowanie ma swój niepowtarzalny klimat.Wczoraj w ciepły ,piękny dzień było mnóstwo turystów z różnych stron Polski.Zachęcam do odwiedzenia Supraśla oraz innych miejsc na Podlasiu.Pozdrawiam

   Usuń
 6. Agnieszko zdjęcia przepiękne. Też mam lustrzankę, bardzo rzadko zabieram ją w podróże. Przy całym dniu wędrowania niestety kręgosłup wysiada. Boli mnie szyja. Dla mnie za ciężki...
  Ostatnie zdjęcie - poezja.
  Dziękuję za kolejną piękną sesję zdjęciową i spacer po Supraślu.
  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łucjo dziękuje za miłe słowa. Ja też już niestety dostrzegłam tę wadę lustrzanki.Jest ciężka. Mnie też boli od niej szyja .Nie bardzo sobie wyobrażam jak to będzie na dłuższej wycieczce.Niedługo to zweryfikuje bo w czerwcu wyjeżdżam .Zapewne wezmę ze sobą dwa aparaty.Pozdrawiam

   Usuń
 7. W takim zamku mieszkac... choc troche pomieszkac!
  Serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń