czwartek, 13 lutego 2014

Cmentarz Żydowski w Sokólce

Tuż przy drodze resztki kamiennego ogrodzeniaCmentarz żydowski w Sokółce to bardzo stara nekropolia. Założony został w 1698 roku na podstawie przywileju króla Zygmunta Augusta II. Jest jeden z największych i najlepiej zachowanych kirkutów w województwie podlaskim. Wedle strony Wirtualny Sztetl zachowało się tu ponad 900 macew i trzy sarkofagi. Najstarszy zidentyfikowany nagrobek pochodzi   z 1751 roku !  Ostatnie pochówki datowane są na 1940 rok.

Cmentarz znajdujemy bez problemu. W centrum miasta jest szczegółowa mapa . W tej chwili miejsce to otoczone jest nowa dzielnicą. Wokół stoją bardzo eleganckie domy. Gdzie nie gdzie widać resztki kamiennego ogrodzenia z początku XX w. Znajdujemy też tablicę informacyjna ,że tu znajdował się cmentarz żydowski.  Dobre bo przecież on dalej tu jest! Chyba ,że mam omamy. Teren jest zarośnięty. Na szczęście teraz rośliny nie mają liści i nie musimy się przedzierać. Jest dużo macew , mają wyraźne napisy. Za każdym kamiennym nagrobkiem kryje się istota ludzka . Bardzo ciekawa jestem kto jest właścicielem tego miejsca?Niektóre macewy są w bardzo dobrym stanie

Cmentarz położony jest na wzgórzu

Pewnie w lecie trawa zakrywa ten nagrobek
Stare macewy zaglądają w okna mieszkańców
Tu nagrobki znikły

Niektóre są bardzo zarosnięte


Jedne z najlepiej zachowanych nagrobków jakie widziałam są właśnie tu w Sokółce
Krzyczące powyginane drzewo


W  lecie pewnie zupełnie nie widoczne
Kamień wytrzyma wiele wieków
Właściciel sąsiadującej działki próbuje się odgrodzić od cmentarza. Drzewko do dobry pomysł .ale ułożenie macew przy ogrodzeniu to raczej niesmaczne. Chociaż słyszałam o księdzu, który ze starych nagrobków ułożył drogę na cmentarz
Cmentarz z trzech stron otaczają domy
Drzewo wrosło w ogrodzenie, które jest tylko z jednej strony

Doskonale zachowane chylą się ku ziemiMacewy z cmentarza w Sokółce
Przy samej drodze

 „ W TYM MIEJSCU OD XVII DO XX WIEKU ZNAJDOWAŁ SIĘ CMENTARZ ŻYDOWSKI - PAMIĘCI SPOCZYWAJĄCYCH TU ŻYDÓW, MIESZKAŃCÓW SOKÓŁKI - NIECH DUSZE ICH ZWIĄZANE BĘDĄ W WĘZEŁ ŻYCIA - SOKÓŁKA 2007”
(tak brzmi napis na tablicy)

Mamy wiek XXI  i co tego cmentarza tu nie ma?

6 komentarzy:

 1. Wszystko jest takie zaniedbane. W końcu to miejsce pamięci. Nie rozumiem tego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo piękne macewy, się zachowały. Szkoda, że to miejsce nie ma gospodarza, który zadbałby o wszystko. A tak niedużo trzeba, wystarczy skosić trawę, czy wyrwać samosiejki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cmentarz stary i niestety zaniedbany. Sąsiedztwo osiedla też chyba mu nie wychodzi na dobre. A ten płot, to już koszmar. Szkoda.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze trochę i nie będzie czego ratować :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecam cmentarz zydowski w Jałówce :) cięzko trafic ale miejscowi pokażą gdzie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za podpowiedź. Zapewne w najbliższym czasie tam pojadę. Pozdrawiam

   Usuń