środa, 15 kwietnia 2015

Dwór w Dołubowie.


Kolejny raz jadę niemiłosiernie dziurawą drogą. Kolejny raz mijam tez Dołubowo. Spoglądam w lewo i po raz wtóry podziwiam przez samochodową szybę Stary Dwór. Wzdycham bo znowu nie mam czasu i tak jestem sporo spóźniona. Wracając mimo ,że jest ok 19 , robi się lekko szaro , nie mogę się oprzeć i  zbaczam z drogi. Przede mną ogrodzony siatką Dwór Dołubowo .  Brama zamknięta na kłódkę ale bramki nie ma w ogóle. Jest to teren prywatny i waham się z wejściem. Pytam się stojącego obok pana czy mogę tu wejść i zrobić zdjęcia. Mężczyzna odpowiada ,że nikogo tu nie ma i proszę sobie wchodzić i robić ile się chce. Przekraczam niewidzialna furtkę i wchodzę na dworskie tereny.Dwór może nie jest w najlepszym stanie ale całość wraz ze starodrzewem parkowym zachowanymi alejami oraz stawami  tworzy niezwykły klimat. Powzdycham trochę...taki dwór to moje marzenie. Polski drewniany dwór... trza chyba zorganizować jakiś napadzik na bank  :).
Dwór Dołubowo


  Początki majątku Dołubową sięgają połowy XV wieku. W ciągu wieków licznie zmieniali się właściciele.Obecny dwór powstał w 1912r a wzniósł go Stanisław Jakub Łowicki.  Co ciekawe stawy ,które zostały do dziś powstały juz w połowie XVIw. Nasadzenia parkowe są prawdopodobnie z XIXw ale któż wie może są jeszcze starsze?
 Ostatni właściciele Dołubowa zginęli w Katyniu. Reszta rodziny wyjechała do Wielkiej Brytanii. Majątek uległ parcelacji .Z 667 hektarów zostały 3 wokół dworu...właścicielem terenu stała się szkoła podstawowa ,która istniała tu jeszcze w latach dziewięćdziesiątych..W 1998roku majątek odkupili od gminy spadkobiercy Stanisława Jakuba Łowickiego. Jakiś czas temu odkupiła to inna osoba. Jenak rozpoczęcia jakichkolwiek prac nie widać. Jeśli interesuje Was historia majątku Dołubowo to   polecam do przeczytania. Teraz zapraszam ndo glądania zdjęć. Ja zaś biegnę zagrać w totka.
Wchodzę na teren dworu Dołubowo

Resztki bruku


Front Dworu Dołubowo 

W przedsionku

Aleja parkowa


Resztki sadu

A tak dwór wygląda z tyłu
Po szkolne malowane olejną pomieszczenia

Stara podmurówka 

Widok od strony dworu na stawy

Staw posiada wyspe


Zachowana aleja parkowa

Drugi staw jest niestety pusty

Resztki sadu 
Podobno koło dworu i wokół stawu byly piękne nasadzenia kwiatowe 
Resztki budowli 
Z zabudowań zostało tylko to i...

...to 
Dwór Dołubowo


4 komentarze:

 1. Ale piękny dwór. Ciekawa jestem, dlaczego niszczeje. Nikt nie widzi potencjału tego budynku? Jestem w szoku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się ciesze ,że Ciebie tez urzekł ten dwór.Niestety to nie pierwsze znane mi miejsce zakupione i absolutnie nie odrestaurowywane.Mam nadzieję ,że jednak właściciel ma w przyszłości w planach remont. Ale czas niestety działa na niekorzyść budynku.Szkoda takich miejsc...

   Usuń
 2. Szkoda, że tak ładny budynek niszczeje, może coś się zmieni w przyszłości. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj bardzo szkoda.Mam nadzieję ,że to tylko kwestia czasu ,kiedy właściciel zacznie remont. Pozdrawiam

   Usuń