sobota, 5 lipca 2014

Miasteczko Star Wars...na Saharze - Sahara Explorer

Ponieważ Tunezja pełna jest bardzo ciekawych krajobrazów ten atut został wielokrotnie wykorzystany przez filmowców . Kręcono tu między innymi takie filmy jak Gwiezdne Wojny ,Poszukiwacze  Zaginionej Arki czy Jezus z Nazaretu. W tym ostatnim Jerozolimę odgrywał Monastir.
  Wśród piasków Sahary zachowała się wybudowana do Gwiezdnych Wojen osada.  Nie jest to zbyt duże ale podobno specjalnie tutaj przybywają fani serii Star Wars.Tunezyjczycy uczynili z tego miejsca ciekawą atrakcję turystyczną. Ciągle walczą z codziennie napierającym piaskiem. Trochę dalej też jest podobne miasteczko ale całkowicie przysypane. Są ponoć plany odsłonięcia go i oczyszczenia.
  Do każdego budynku można wejść i obejrzeć. Oczywiście w środku jest pusto. Pomiędzy budynkami  ulokowali się sprzedawcy pamiątek. Pośród tandety na straganach leżą bardzo ciekawe minerały.  Oprócz róż pustyni sprzedawana jest też wyszlifowana przepiękna mika i wiele innych ciekawostek. Kto się na tym zna kupuje.
  Do mnie jak niechciany rzep przyczepa się pan mówiąc delikatnie wyglądający nieświeżo. Zrób sobie ze mną zdjęcie -bardziej gestykuluje niż mówi. Grzecznie omawiam i daje nogę. Jednak mój prześladowca nie daje za wygraną.No zrób - nie trzeba pieniędzy mówi ( że to bujda wie każdy turysta!). Zmęczona temperaturą i namolnością  dla świętego spokoju godzę się na zdjęcie. Wręczam mu później drobną monetę. Nawet nie wiecie jak on się ucieszył. Niestety biegnie za mną znowu. Ale tym razem to ja dostaje .prezenty. Plastikowe serduszko na rzemyku made in china i przepołowiony przepiękny kamień zielono-brązowy lekko przezroczysty. Ktoś mi mówił co to jest ale pamięć coś słaba u mnie. Jeszcze tylko musiałam obejrzeć rysunek wielbłąda narysowany specjalnie dla mnie na piasku i przybyła odsiecz.  Uratował mnie nasz kierowca przepędzając krzykami nachała.

  Zobaczcie miasteczko ,w którym kręcono Gwiezdne Wojny .

Nasz świetny przewodnik opowiada o miejscu 
Miasteczko Star Wars 

Turystki z Podlasia 


Wsiadamy w nasze jeepy i udajemy się do przepięknej oazy górskiej  Tozeur ale o tym następnym razem...

3 komentarze: