wtorek, 3 września 2013

Tykocin i Wielka Synagoga w Tykocinie

Tykocin to niewielkie miasteczko położone nieopodal Białegostoku. Jest to miejsce na tyle ciekawe ,że powinno się je uwzględnić na swojej turystycznej mapie.Miasto te do dziś zachowało oryginalny układ przestrzenny z widoczną granicą dzielnicy żydowskiej.  Zachowało się tu sporo zabytków.  Okolicę zdobi także odbudowany przez pasjonata zamek. W tej chwili jest on na sprzedaż. Jeśli więc chcecie mieć własne zamczysko to zapraszamy do Tykocina.!
  Dzień niestety był niezbyt pogodny. Gęste chmury wisiały nad miastem.Zatrzymujemy sie na wielkim tykocińskim rynku.Musicie wiedzieć ,że prawa miejskie nadano Tykocinowi w 1425r! Przez wiele lat był siedzibą litewskiego możnego rodu Gasztołdów. Jest to nazwisko mi znane ponieważ czytając wypisy ze starych ksiąg Gosztołdowie robili interesy z moją rodziną.Ale to tak na marginesie.


Na zdjęciach powyżej Kościół Świętej Trójcy (1742-1749). Pamiętacie świetny film Biała Sukienka? Tutaj swoją parafię miał ksiądz ,którego grał Paweł Małaszyński. Moze kojarzycie sceny z tym pięknym kościołem?

Rozległy rynek znajduje się tu od początków miasta. Na środku dumnie prezentuje się drugi po Kolumnie Zygmunta najstarszy w Polsce świecki pomnik!  Przedstawia Stefana Czarneckiego w stroju szlacheckim.Wzniesiony z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego ,który był prawnukiem Czarneckiego.
  Wokół rynku zachowało się wiele oryginalnych starych domów.Datowane są na XVIII-XIXwTykocin dawniej...
i dzis

Dawniej
i dziś

A to już dawna dzielnica żydowska przy samej synagodze
Idąc w stronę synagogi spotkałyśmy dwie wycieczki młodzieży z Izraela Siedzieli w kucki na ziemi słuchając swojego przewodnika. Co on im tam o nas musiał opowiadać. Czytałam historię zagłady tykocińskich żydów  .Nie taką suchą encyklopedyczna ,tylko opowieści naocznych świadków polaków i żydów ,Potworna niemiecka zbrodnia,Wróćmy jednak do owej izraelskiej wycieczki. Była z ochroną. Z jednej i drugiej strony stał śniady osiłek z krótkofalówką w ręku. Muszę przyznać ,że zrobiło mi się co najmniej dziwnie. Do tego w kółko ulicami krążył samochód policyjny. Czy oni naprawdę tu czują zagrożenie?


Stary dom w TykocinieSynagoga w Tykocinie jest jedną z najstarszych w Polsce. Wybudowana została w 1642 r.  Była ważnym ośrodkiem talmudycznym w Polsce. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy urządzili w niej magazyny . Po wojnie służyła tym samym celom tylko trzymano w niej nawozy sztuczne. W 1965 roku w synagodze wybuchł pożar. Spłonęły ocalałe w czasie wojny cenne woluminy. Te które uniknęły pożogi zostały wyrzucone do rzeki!(Wikipedia). I tak cud ,że nie spotkał jej los Synagogi w Krynkach. Tam przypomnę budowlę w czasach PRL-u budynek wysadzono w powietrze.

     Jest to moja druga wizyta w Synagodze w Tykocinie. Z daleka słyszymy dobiegające ze środka śpiewy młodzieży z Izraela. Po chwili wycieczka opuszcza budynek i możemy udać się na zwiedzanie.

Synagoga w Tykocinie
Wnętrze synagogi w Tykocinie


I jeszcze kilka fotek z muzeum znajdującego się w tym samym budynku. Zobaczcie co znaleziono w Tykocinie w czasie wykopalisk archeologicznych.

   


  A oto odbudowany Zamek w Tykocinie. Na sprzedaż ! Kupujcie!5 komentarzy:

 1. Lubię takie miejscowości, postaram się odwiedzić.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe miejsce, wnętrze synagogi robi niesamowite wrażenie. Chciałabym zobaczyć synagogę na własne oczy, szkoda tylko, że to tak daleko ode mnie.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczny post, muszę odwiedzić to miasteczko:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam te stare domy. Ten urok jest niezapomniany, gankow, płotow i malw. Taki dom ja próbuję teraz zreaktywowac, wprawdzie w innym rejonie i tradycjami, ale ma urok pogranicza.
  Pocztowki z dawnych lat i na to wspolczesne widoki, to robi wrazenie. Nieuchronne przemijanie.
  ardiola/ jestem na innym komputerze i haslo mi nie wchodzi/.

  OdpowiedzUsuń

 5. Portal „ Tykociner” zaprasza do współpracy!

  Portal „Tykociner” to niezależna inicjatywa społeczna, której celem jest popularyzacja krajobrazu kulturowego Tykocina, a także zapoczątkowanie wielowymiarowej dyskusji na temat współczesnego kontekstu tego miasta. Zadaniem portalu „Tykociner” jest wywołanie głębszej refleksji na temat etosu współczesnej kultury małomiasteczkowej. Portal tworzą Tykocinerzy, a więc ludzie, którym Tykocin jest po prostu bliski, w których budzi emocje. Niezależnie od miejsca zamieszkania… Zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją i nadsyłania różnorodnych refleksji związanych z Tykocinem!

  Zapraszamy do zajrzenia na nasz portal
  www.tykociner.net
  www.facebook.com/tykociner

  OdpowiedzUsuń