poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Supraśl - dziewiąty dzień sierpnia Jak co roku 10 sierpnia wyznawcy prawosławia obchodzą  święto Supraskiej Ikony Matki Bożej. Z tej okazji do Supraśla jadą tysiące wiernych. Z odległych parafii wyruszają piesze pielgrzymki. W tym roku także pielgrzymka kajakowa rzeką Supraśl. Już w dzień przed tym świętem na terenie klasztoru jest bardzo dużo wiernych.W nocy odbywają się msze i śpiewy.
  Ja chociaż nie jestem prawosławna uwielbiam udać się w środku nocy na tereny klasztorne. Teraz to tym bardziej gratka ponieważ nasi zakonnicy od jakiegoś czasu pozamykali drewnianymi bramami i wstępu brak.Jednak tego wieczora wszystko stoi przed nami otworem.Atmosfera jest niepowtarzalna. Noc, unosząca się z nad rzeki mgła i do tego palące się już o wejścia świece.
  Wysoka cerkiew jest rekonstrukcja starej zburzonej przez wycofujących się Niemców świątyni.
 Udajemy się do królującej Cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy.  Jest to moje ulubione miejsce. Panuje tu taka niesamowita aura skupienia i duchowości. W ciszy słychać szepty modlitw. Jedynie mój aparat robi nie pasujący tu hałas. Nie jako ze  wstydem robię zdjęcia.W tym miejscu można się naprawdę wyciszyć.
W powietrzu unoszą się szeptane modlitwy

PRZEPIĘKNY ROBIONY NA ZAMÓWIENIE W GRECJI ŻYRANDOL

Niezwykle piękne misterne elementy
Jedynie migawka mojego aparatu robi hałas


   W podziemiach cerkwi znajduje się sarkofag z ciałem Arcybiskupa Mirona któty zginął w katastrofie smoleńskiej


 Przechodzimy do drugiej cerkwi.Tu mój aparat odmówił posłuszeństwa. nie był to jednak cud tylko rozładowany akumulatorek.Jednak udało się zrobić dwa zdjęcia.W głębi widać cudowny obraz.Będąc już w domu ale mając otwarty balkon prawie do rana słyszeliśmy bijące dzwony i śpiew męskich chórów cerkiewnych.

12 komentarzy:

 1. Nocne zwiedzanie, aż czuję dreszcz podniecenia. To musiało by piękne przeżycie i dobrze wykorzystana okazja, skoro jak piszesz na co dzień nie ma tam wstępu. Przepiękne wnętrza i czuję tę niesamowitą atmosferę nocnych odwiedzin, skupienia, modlitwy i ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Atmosfera rzeczywiście była niesamowita. Było dużo prawdziwych modlących się pielgrzymów .Pozdrawiam

   Usuń
 2. Fantastyczne zdjęcia. Supraśl to rewelacyjne miejsce, zachęcam wszystkich do odwiedzania tych okolic. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładnie oddałaś nastrój tej nocy. Męskie chóry cerkiewne - z przyjemnością bym się wsłuchał w te odgłosy.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W nocy zamykana jest duża cerkiew ,a otwarta jest tylko mała.Zawsze jest bardzo zapchana ,aż do granic możliwości ale siadamy przed nią i wsłuchujemy się w śpiew.Pozdrawiam

   Usuń
 4. To miejsce zawsze mnie fascynowało. Nocą musi być przecudne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest przecudnie.Można też troszkę pozaglądać w klasztorne zakamarki.Pozdrawiam

   Usuń
 5. Mieszkam ok.200m od kościoła, dzwony biją co godzina i dwa razy, zeby nie było wątpliwosci. O 7 i 19 biją po kilka minut bez przerwy. taka to katolicka Langwedocja!. Ponadto mam komunikaty gminne " allo, allo" jak conajmniej u Orwella. Takie to ciekawostki z prowincji.
  W prawoslawnych kosciolach bywalam na Slowacji, gdzie zwyklismy przez wiele lat jeżdzić na wakacje. Bardzo mnie fascynowaly te ich ceremonie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Agnieszko!
  Post "Zapraszam do lasu" przypuszczam, ukaże się za chwilę.
  Otrzymałam informację, że blog nie istnieje.
  Wpadnę za chwilkę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak ja, zaglądam a tu ta sama informacja. Pewnie Aga jeszcze pisze :)

   Usuń